Status 2018 - De katte, der ikke fik nye hjem - de 2 misse-mødre og 3 killinger lever stadig på ejendommen - og Brita fodrer og tilser kattene hyppigt. De trives - er velnærede og velplejet - og specielt de 2 misse-mødre er kontaktsøgende.
21.06.15 - Igennem de seneste uger er det lykkedes at omplacerer 8 af de 11 killinger.
Det er planen, at de 2 misse-mødre bliver på ejendommen i Skjørring - Brita vil stadig fodre og tilse kattene med jævne mellemrum.
De sidste 3 killinger ønsker sig også et nyt hjem - ja, killinger er de ikke længere, de er nu 1 år gamle.
De er fantastiske musefangere og ønsker sig et hjem på landet.
10.02.15 - Kattene trives rigtig fint - også her i vinterkulden. Takket være al den gode mad, de er blevet fodret med i løbet af efteråret, havde de nået at tillægge sig "vinterhuld", inden kulden kom.
Når der kommer lidt mere varme i luften - nok til at Brita kan sidde derude på en træstub i nogle timer ad gangen - bliver forsøget gjort med at indfange den sidste hankat, så også han kan blive kastreret.
Brita har haft fælden med derude, og han har snust til den - men der vil skulle tålmodighed til, inden han lader sig lokke ind i den.
07.12.14 - Kattene trives og er blevet ret så kælne efter at være blevet neutraliseret.
Hver gang Brita kører ind på gårdspladsen kommer de løbende hende i møde.
17.11.14 - I dag er 10 af de 11 killinger blevet indfanget, og de er blevet neutraliseret hos dyrlægen.
Der var 6 hunkillinger og 4 han-killinger.
I nat sover de hos dyrlægen, og i morgen bliver de genudsat i deres hjem i Skjørring skov.
Den sidste killing bliver forhåbentlig snart indfanget, så den også kan komme til dyrlægen.
Det er dyrlægens vurdering, at det er sunde og raske killinger.
Hittekat.dk takker mange gange alle, der har bidraget til at give kattene et godt katteliv - og i dag kom vi et stort skridt nærmere.
ønsker Hittekat.dk hjælp til foder: